Την πρώτη της συνεδρίαση μετά το Συνέδριο του Κάρακας πραγματοποιεί η Γραμματεία του Παγκόσμιου Συμβουλίου Ειρήνης (ΠΣΕ) στις 9-10 Σεπτέμβρη στην Λισαβόνα. Η σύνοδος του ΠΣΕ που φιλοξενείται από το Πορτογαλικό Συμβούλιο για την Ειρήνη και τη Συνεργασία πρόκειται να εξετάσει σημαντικά θέματα της δράσης και του σχεδιασμού για το επόμενο διάστημα, ανάμεσα στα οποία οι πρωτοβουλίες του παγκόσμιου αντιιμπεριαλιστικού φιλειρηνικού κινήματος ενάντια στο ΝΑΤΟ (που συμπληρώνει το 2009 τα 60 χρόνια εγκλημάτων), τη δράση ενάντια στους πολέμους και την κατοχή αλλά και τους νέους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς των ΗΠΑ και των συμμάχων τους στη Μέση Ανατολή, στον Καύκασο και τη Λατινική Αμερική. Στη συνεδρίαση της Γραμματείας έχουν δηλώσει συμμετοχή και τα 13 μέλη που την απαρτίζουν, και συγκεκριμένα τα κινήματα Ειρήνης από Βραζιλία, ΗΠΑ, Κούβα, Βιετνάμ, Ιαπωνία, Ινδία, Παλαιστίνη, Συρία, Κονγκό, Νότια Αφρική, Γερμανία, Πορτογαλία και η ΕΕΔΥΕ από την Ελλάδα, την οποία θα εκπροσωπήσουν οι Θανάσης Παφίλης και Ηρακλής Τσαβδαρίδης, Γενικός Γραμματέας και Εκτελεστικός Γραμματέας του ΠΣΕ αντίστοιχα. Ως προσκεκλημένη οργάνωση, θα παραβρεθεί και το κίνημα ειρήνης της Βενεζουέλας, για να εκτιμηθούν τα αποτελέσματα του συνεδρίου του ΠΣΕ.