Σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ
Για την «αποστασία και τους αποστάτες», το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ με σχόλιό του επισημαίνει: «Τα περί αποστασίας που ξαναθυμήθηκαν η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ και η κυβέρνηση μόνο με ηχηρά γέλια πρέπει να αντιμετωπιστούν από το λαό. Και οι υποτιθέμενοι αποστάτες και οι μη αποστάτες δεν αλλάζουν μετερίζι, το κεφάλαιο υπηρετούν. Για το λαό είναι συμφέρουσα η αποστασία από τα αστικά κόμματα και το πέρασμα στην όχθη της εργατικής τάξης. Αυτή την "αποστασία" πρέπει να πραγματοποιήσουν τώρα οι λαϊκές δυνάμεις που ψήφισαν το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Ετσι θα επιστρέψουν στο φυσικό τους στρατόπεδο, σε συμπόρευση και δράση με το ΚΚΕ».