Δε φτάνει που παγώνουν εδώ και ενάμιση χρόνο στους καταυλισμούς, έχουν να αντιμετωπίσουν και την αχαρακτήριστη συμπεριφορά της ΔΕΗ!
Χτες το πρωί, υπάλληλοι της εταιρίας πήγαν στον καταυλισμό της Μεταμόρφωσης και έκοψαν την παροχή ρεύματος σε κοντέινερς. Αποτέλεσμα, ηλικιωμένοι άνθρωποι, ασθενείς και μικρά παιδιά να μείνουν χωρίς θέρμανση, ψυγείο, κουζίνα και φως, μέσα στο χειμώνα. Η σύνδεση αποκαταστάθηκε λίγες ώρες αργότερα, μετά από παρέμβαση του Δήμου στις αρμόδιες υπηρεσίες, αλλά, όπως δήλωσε η υπεύθυνη του καταυλισμού Βίκυ Διαμαντή, θα διακοπεί πάλι την Παρασκευή, αν δεν εξοφληθούν οι λογαριασμοί. Οι σεισμόπληκτοι όμως, οι περισσότεροι από τους οποίους είναι χαμηλοσυνταξιούχοι ή χαμηλόμισθοι, αλλά και άνεργοι, αδυνατούν να πληρώσουν τους λογαριασμούς ρεύματος που κυμαίνονται από 40.000 - 200.000. Λογαριασμοί που δεν οφείλονται βέβαια σε πολυτελείς συνθήκες διαβίωσης. Απλά τα σιδερένια κουτιά που τους έδωσαν για σπίτια πρέπει να θερμανθούν έστω στοιχειωδώς αυτήν την εποχή. Οπως το ίδιο απαραίτητο ήταν τα κλιματιστικά το καλοκαίρι.
Βέβαια, οι σεισμόπληκτοι έχουν υποβάλλει στην κυβέρνηση αίτημα για μειωμένο μη κλιμακωτό τιμολόγιο ρεύματος στους καταυλισμούς, αλλά ποτέ δεν υλοποιήθηκε. Η ΔΕΗ μάλιστα έχει προειδοποιήσει και τους σεισμόπληκτους στους καταυλισμούς της Νίκαιας και του Μενιδίου πως, αν μέχρι σήμερα, 22 Φλεβάρη, δεν εξοφλήσουν τους λογαριασμούς, αύριο δε θα έχουν ρεύμα.