Την κατασκευή του φράγματος Αχυρών στο Νομό Αιτωλοακαρνανίας, που έχει καταντήσει «γεφύρι της Αρτας», φέρνουν στη Βουλή με Ερώτησή τους προς τους υπουργούς Γεωργίας και ΠΕΧΩΔΕ οι βουλευτές του ΚΚΕ Σπ. Στριφτάρης και Π. Κοσιώνης. Οι βουλευτές του Κόμματος ρωτούν τους αρμόδιους υπουργούς μεταξύ άλλων εάν είναι στις προθέσεις της κυβέρνησης η αποπεράτωση του έργου και πότε.
Το πλήρες κείμενο της Ερώτησης έχει ως εξής:
«Δέκα και πάνω χρόνια άρχισαν οι εργασίες κατασκευής του φράγματος Αχυρών στο Νομό Αιτωλοακαρνανίας. Πρόκειται για ένα έργο πνοής για ένα μέρος του Δήμου Μηδεώνος του ορεινού Ξηρόμερου που έχει καταντήσει "γεφύρι της Αρτας".
Ερωτώνται οι κ.κ. υπουργοί: