Στο Γ' ΚΠΣ τελειώνει και η «βοήθεια» της ΕΕ προς την Ελλάδα. Τη, λίγο πολύ, αυτή γνωστή εξέλιξη, ομολόγησε χτες και ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας Γ. Παπαντωνίου, ο οποίος μιλώντας στην 1η Συνεδρίαση της Επιτροπής Παρακολούθησης του ΚΠΣ 2000 -2006, είπε πως «... η χώρα μας μετά το 2006, δε θα δικαιούται να έχει τέτοιες απολαβές», ενώ χαρακτήρισε το νέο «πακέτο» τη μεγαλύτερη αναπτυξιακή πρόκληση που είχε ή θα έχει ποτέ την ευκαιρία να χειριστεί η χώρα μας.
Με διπλωματικό τρόπο, ο Γ. Παπαντωνίου προειδοποίησε στην ουσία το ακροατήριο για το νέο δυσμενές περιβάλλον μέσα στο οποίο θα πρέπει να εκτελεστούν οι επενδύσεις του Γ' ΚΠΣ, υποστηρίζοντας πως το ζητούμενο σήμερα είναι η ποιότητα και όχι η απορρόφηση επενδύσεων μέσα στα χρονικά όρια, αφήνοντας με σαφήνεια να εννοηθεί «ό,τι πήραμε, πήραμε».