Με συλλαλητήριο στο λιμάνι του Πειραιά την ερχόμενη Παρασκευή 27.10.2000, ώρα 5μμ, και με πορεία που θα ξεκινήσει από τον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά και θα καταλήξει έξω από το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας απαντούν οι οργανώσεις και οι σύλλογοι των Αιγαιοπελαγιτών της Αθήνας στη θρασύτατη ενέργεια των εφοπλιστών να κάνουν την ίδια μέρα λοκ - άουτ, δένοντας τα σαπιοκάραβά τους. Οι νησιώτες της Αθήνας αξιώνουν καταρχήν την απόδοση ευθυνών στους πραγματικούς υπαίτιους του ναυτικού εγκλήματος του «Εξπρές Σαμίνα» και την αποζημίωση των οικογενειών των πληγέντων. Κυρίως, όμως, αξιώνουν τη σύσταση Εθνικού Φορέα Ακτοπλοΐας με στόχο την εξυπηρέτηση των επιβατών που κινούνται από και προς τα νησιά...