Στα μεγάλα και οξυμένα προβλήματα που βιώνουν οι πολύτεκνες οικογένειες, αλλά και στην ανάγκη για αγωνιστική συμπόρευση του κινήματος των πολυτέκνων με αυτό των εργατοϋπαλλήλων, των αγροτών, των επαγγελματοβιοτεχνών και γενικότερα με το λαϊκό κίνημα, για να διεκδικήσουν μαχητικά μια άλλη πολιτική, που θα στηρίζει τη λαϊκή οικογένεια, αναφέρεται η η Γενική Γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα σε μήνυμά της προς την Ανώτατη Συνομοσπονδία Πολυτέκνων Ελλάδας (ΑΣΠΕ), με την ευκαιρία του αυριανού γιορτασμού της Ημέρας των Πολυτέκνων. Ολόκληρο το μήνυμα της Αλ. Παπαρήγα έχει ως εξής: «Με την ευκαιρία του γιορτασμού της Ημέρας των Πολυτέκνων, δηλώνουμε για μια ακόμα φορά τη συμπαράστασή μας...