Συγκέντρωση διαμαρτυρίας ενάντια την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ, πραγματοποιεί σήμερα η Επιτροπή Αγώνα Εργαζομένων και Συνταξιούχων της Επιχείρησης. Η συγκέντρωση θα γίνει έξω από τα κεντρικά γραφεία της ΔΕΗ (Χαλκοκονδύλη 30) στις 11πμ και η Επιτροπή Αγώνα, καλεί τους εργαζόμενους και συνταξιούχους, να παραβρεθούν και να διαδηλώσουν ενάντια:
Στο μεταξύ, από σήμερα, αρχίζει η δημόσια εγγραφή για την ιδιωτικοποίηση του πρώτου πακέτου (έως και 18%) της ΔΕΗ. Σύμφωνα με πληροφορίες, από το ποσοστό των μετοχών που προορίζονται για ιδιωτική τοποθέτηση, δηλαδή αυτές που αγοράζονται από τους εργαζόμενους, διατέθηκε το μόλις το 25%, κάτι που έχει προκαλέσει αμηχανία στην κυβέρνηση και στις παρατάξεις της ΓΕΝΟΠ, (ΠΑΣΚΕ, ΔΑΚΕ, ΣΑΔ), που διαπιστώνουν ότι οι εργαζόμενοι δεν είναι πρόθυμοι να συναινέσουν στο ξεπούλημα της ΔΕΗ.