Εκδηλώσεις με θέμα «Οι θέσεις του ΚΚΕ για το Πανεπιστήμιο των σύγχρονων αναγκών και δυνατοτήτων της εποχής μας», διοργανώνονται τις επόμενες μέρες. Συγκεκριμένα:
- Στην Πάτρα, η ΤΕ Πανεπιστημίου Πατρών του ΚΚΕ και η ΠΟ Πανεπιστημίου της ΚΝΕ, προγραμματίζουν εκδήλωση την Πέμπτη 17 Μάρτη στη 1 μ.μ. στο Αμφιθέατρο της Εστίας του πανεπιστημίου. Θα μιλήσει ο Νίκος Σοφιανός, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.
- Στην Καλαμάτα, η ΤΕ Μεσσηνίας του ΚΚΕ και το ΤΣ της ΚΝΕ διοργανώνουν εκδήλωση την Τετάρτη 16 Μάρτη, στις 7 μ.μ., στο αμφιθέατρο «Νικόλαος Πολίτης» του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Θα μιλήσει ο Θοδωρής Κωτσαντής, μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ. Παρέμβαση θα κάνει ο Δημήτρης Πετρόπουλος, κοσμήτορας της Σχολής Γεωπονίας και Τροφίμων. Θα ακολουθήσουν και άλλες παρεμβάσεις.