Η κατάπτυστη ρύθμιση για το κλείσιμο των λεγόμενων ανέλεγκτων υποθέσεων της εξαετίας 1993-1998, επανέρχεται στο προσκήνιο με απόφαση του υπουργείου Οικονομίας. Αυτή τη φορά τα δήθεν αντικειμενικά κριτήρια επεκτείνονται στις επιχειρήσεις που είχαν ετήσιο τζίρο μέχρι 250 εκατ. δρχ. (από 75 εκατ. στην προηγούμενη ρύθμιση). Γεγονός είναι ότι πολλές από τις επιχειρήσεις αυτές δεν άντεξαν στον ανταγωνισμό του μεγάλου κεφαλαίου και αναγκάστηκαν να βάλουν οριστικά λουκέτο. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ εξαπολύει εναντίον τους το φορεισπρακτικό μηχανισμό. Ταυτόχρονα στο πλαίσιο των γνωστών εκβιασμών από την Εφορία, ταχυδρομεί τα σχετικά «σημειώματα περαίωσης» στα οποία θα αναγράφονται και τα ποσά του φόρου που «προκύπτουν» για κάθε φορολογούμενο. Ο εκβιασμός δηλαδή είναι πρόδηλος καθώς με βάση το νόμο και τις προηγούμενες εγκυκλίους του υπουργείου, η υποβολή των σημειωμάτων είναι «προαιρετική».
Η υπουργική απόφαση που δημοσιοποιήθηκε και χτες και θα εξειδικευτεί περαιτέρω με σχετική εγκύκλιο, αφορά τις εξής επιχειρήσεις (βιβλία Β΄ ή Γ΄ κατηγορίας).
Στο «διά ταύτα», το 1/5 από το ποσό του φόρου που «βεβαιώνει» η Εφορία, καταβάλλεται ταυτόχρονα με την «αποδοχή του ειδικού σημειώματος» και τα υπόλοιπα σε 12 ίσες μηνιαίες δόσεις.