Αρχισαν χτες οι ανασκαφές στο χωριό Φιλαδέλφεια έξω από τη Θεσσαλονίκη για την ανεύρεση θησαυρού, ο οποίος λέγεται ότι υπήρχε σε γερμανική αποθήκη, η οποία ανατινάχτηκε στην περίοδο της Κατοχής. Τους ράβδους με το χρυσάφι αναζητούν οκτώ οικογένειες από τη Δράμα και τη Θεσσαλονίκη, συμμετοχή στα κέρδη, όμως, αξιώνει και ο Δήμος Καλλιθέας, που διεκδικεί την κυριότητα της εδαφικής έκτασης όπου γίνονται οι ανασκαφές. Χτες οι εργασίες ανεύρεσης πραγματοποιήθηκαν με την παρουσία δικηγόρου, λίγο αργότερα όμως χρειάστηκε να ανασταλούν προσωρινά, με απόφαση της Κτηματικής Υπηρεσίας, μέχρι να αποφασιστεί ποιοι θα είναι οι δικαιούχοι του θησαυρού. Οταν αυτό καταληχθεί, θα πρέπει να διαπιστωθεί, αν πράγματι υπάρχει και το χρυσάφι.