Σελίδα 17
ΑΘΗΝΑ 2004
ΣΤΙΒΟΣ
Σημαντικές προκρίσεις και επιδόσεις

400μ εμπόδια: Η Φανή Χαλκιά ξεπερνώντας κάθε προσδοκία τρέλανε τα χρονόμετρα, καθώς με νέο Ολυμπιακό (και πανελλήνιο) ρεκόρ (52.77, πέμπτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών και καλύτερη φετινή) πήρε την πρώτη θέση στη δεύτερη ημιτελική σειρά των 400μ. με εμπόδια και θα δώσει το παρών στον τελικό του αγωνίσματος. Εύκολα πέρασε στα ημιτελικά του ίδιου αγωνίσματος στους άνδρες και ο Περικλής Ιακωβάκης. Ο τρίτος παγκόσμιος πρωταθλητής μετέχοντας στην τρίτη προκριματική σειρά του αγωνίσματος κατέλαβε τη δεύτερη θέση με χρόνο 48.69

ΤΡΙΠΛΟΥΝ: Ο Χρήστος Μελέτογλου κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό του τριπλούν, με επίδοση 17.13, την καλύτερη φετινή του, που πέτυχε στην πρώτη του προσπάθεια. Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν πολύ σταθερός, με άλματα, εκτός από αυτό που του έδωσε τη νίκη, που ήταν στα: 17.10, 17.06, 17.05 και στα 16.65 μέτρα. Χρυσός» Ολυμπιονίκης στο τριπλούν αναδείχτηκε ο Σουηδός Κρίστιαν Ολσον με 17.79μ, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρουμάνος Μάριαν Οπρέα με άλμα 17.55 μέτρα.

200μ (Γ): Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή κούρσα η Ολγα Καϊδαντζή κατάφερε να προκριθεί στους προημιτελικούς του αγωνίσματος. Η πρωταθλήτριά μας τερμάτισε τρίτη στη σειρά της με χρόνο 23.11.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ: (Γ):: Με μία πολύ καλή βολή στα 68 μέτρα και 58 εκατοστά η Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου κατάφερε να ξεπεράσει το όριο πρόκρισης που ήταν 68.50μ και εξασφάλισε την παρουσία της στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος έχοντας την 10η καλύτερη επίδοση. Εκεί δεν μπόρεσαν να βρεθούν τόσο η Ευδοκία Τσαμόγλου (19η, 62.76μ) και η Παπαδοπούλου (40ή 61.61μ).

Ευκαιρία διάκρισης με τον Φιλιππίδη (2016-07-08 00:00:00.0)
Αλματα για βάθρο (2014-08-14 00:00:00.0)
Σε μέτρια επίπεδα (2012-08-04 00:00:00.0)
Ο στόχος επετεύχθη... (2011-06-21 00:00:00.0)
Η ώρα της Χαντζή (2005-08-11 00:00:00.0)
«Εξπρές»... Κεντέρης (2002-08-10 00:00:00.0)