Πλατύ κάλεσμα σε ναυτεργάτες και νησιώτες
Από τις πρόσφατες κινητοποιήσεις στα νησιά |
«Μετά τις παλλαϊκές κινητοποιήσεις - τονίζεται από την ΚΟΝ - των κατοίκων των νησιών στις 24 Νοέμβρη, οι εφοπλιστές με θράσος ζήτησαν και τα "ρέστα", απειλώντας ότι αν δεν τους δοθούν και νέες επιδοτήσεις θα δέσουν τα καράβια. Την ίδια ώρα η Ευρωπαϊκή Επιτροπή με έκθεσή της αξιώνει και άλλα μέτρα υιοθετώντας πλήρως τις απαιτήσεις των εφοπλιστών για την πλήρη απελευθέρωση της τιμής των εισιτηρίων, της συχνότητας των δρομολογίων, του ορίου ηλικίας των πλοίων. Ανοίγει το δρόμο για τον ολοκληρωτικό διωγμό των ναυτεργατών. Επικαλούμενη τον 3577/92 διαλυτικό κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ενωσης για την κατάργηση του "καμποτάζ" και την απελευθέρωση των Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών, διευρύνει την ασύδοτη δράση του εφοπλιστικού κεφαλαίου».
«Η συνέχιση - επισημαίνεται - της εφαρμογής αυτής της πολιτικής και η ικανοποίηση των νέων αξιώσεων θα έχει ραγδαίες και επώδυνες εξελίξεις. Θα οξύνουν ακόμα περισσότερο τα ήδη σοβαρά προβλήματα των ναυτεργατών, των κατοίκων των νησιών, των εργαζομένων και των άλλων λαϊκών στρωμάτων. Θα οδηγήσουν στη συντριβή των εργασιακών δικαιωμάτων. Υπονομεύουν την απρόσκοπτη σύνδεση των νησιών με την ηπειρωτική Ελλάδα και μεταξύ τους και την αμυντική ικανότητα της χώρας».
Εργαζόμενοι, νησιώτες και λαϊκά στρώματα, τονίζεται από την ΚΟΝ, ένα δρόμο έχουν: «να δυναμώσουν και να συντονίσουν την πάλη τους», «να συγκροτήσουν το Αντιιμπεριαλιστικό Αντιμονοπωλιακό Μέτωπο», που θα επιβάλλει, στα πλαίσια της λαϊκής εξουσίας, τον Εθνικό Οργανισμό Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών με εργατικό, λαϊκό έλεγχο για «Ακτοπλοϊκές Συγκοινωνίες στην υπηρεσία των ναυτεργατών, συνολικά των εργαζομένων και των λαϊκών στρωμάτων».