Λύδια Μαργαρίτα Γκονζάλες Ναβάρο, επιτετραμμένη
«Συντρόφισσα Αλέκα Παπαρήγα, ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ,
Αγαπητή Αλέκα, μόλις έλαβα τη λυπηρή είδηση για το χαμό, εχτές το απόγευμα, του Επίτιμου Προέδρου του Κόμματος σ. Χαρίλαου Φλωράκη, πιστού υποστηρικτή και αγωνιστή των αρχών του σοσιαλισμού και καλού φίλου της Κούβας. Η συνεισφορά του στο κίνημα γενικότερα, αλλά και στην υπόθεση της Κούβας θα είναι οδηγός στους δικούς μας αγώνες. Διαβιβάζω σε σας και στους οικείους του αγαπητού συντρόφου τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια».