Στα βήματα του Λαμπράκη, ενάντια στους ιμπεριαλιστές ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ διαδήλωσαν οι αντιιμπεριαλιστικές-φιλειρηνικές δυνάμεις στη Βόρεια Ελλάδα, καλώντας τον εργαζόμενο λαό να μπει στον αγώνα βάζοντας φραγμό στην ιμπεριαλιστική επιθετικότητα, για να ανατραπεί η «νέα τάξη πραγμάτων», για να φύγουν οι ΝΑΤΟικές βάσεις από τη χώρα. Σε Σέρρες, Κιλκίς, Κατερίνη και Καβάλα πραγματοποιήθηκαν πολύμορφες αντιιμπεριαλιστικές εκδηλώσεις το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 του Μάη.
Με αυτοκινητοπομπή, που ξεκίνησε από το Δημοτικό Κήπο του Κιλκίς, οι φίλοι της ειρήνης πορεύτηκαν στο στρατόπεδο της Αργυρούπολης, όπου έγινε και η ομιλία από τον Ιορδάνη Αγαθόπουλο, πρόεδρο της Επιτροπής Ειρήνης.
Δυναμική ήταν η παρουσία της νεολαίας στην πορεία ειρήνης στην Κατερίνη. Η πορεία ειρήνης ξεκίνησε από την παραλία της πόλης και κατέληξε στο κέντρο της Κατερίνης, όπου μίλησε ο Ν. Σαλπιστής, πρόεδρος της Επιτροπής Ειρήνης. Μαζική ήταν η συγκέντρωση που έγινε και στις Σέρρες.
Στην Καβάλα πραγματοποιήθηκε διήμερο πολύμορφων εκδηλώσεων. Μεγάλη η επιτυχία της διήμερης έκθεσης αντιπολεμικής φωτογραφίας, που πραγματοποιήθηκε στις 21 και 22 του Μάη, με θεματικές από τους πολέμους ενάντια στη Γιουγκοσλαβία, στο Ιράκ, στο Αφγανιστάν, στην Παλαιστίνη. Την Κυριακή έγινε αγώνας δρόμου στο κέντρο της πόλης από δεκάδες παιδιά και ενήλικες. Ο αγώνας κατέληξε στην κεντρική πλατεία όπου έγινε ομιλία από τον Κ. Μακέδο, οργανωτικό γραμματέα της Επιτροπής Ειρήνης.