Πρόεδρος GUE/NGL, Φράνσις Βιρτς
«Αγαπητοί σύντροφοι
Με συγκίνηση και θλίψη έμαθα για το θάνατο του Επίτιμου Προέδρου του ΚΚΕ, Χαρίλαου Φλωράκη.
Ο Χ. Φλωράκης υπήρξε εξέχουσα προσωπικότητα του κομμουνιστικού κινήματος. Η στράτευσή του στην υπηρεσία του λαού, της δημοκρατίας και της ειρήνης εμπνέουν το σεβασμό.
Εκ μέρους της Ευρωπαϊκής Ενωτικής Αριστεράς/Βόρειας Πράσινης Αριστεράς, και εμού προσωπικά θα ήθελα να εκφράσω στους οικείους του και στους συντρόφους του τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια».