Προβληματισμένος για τις επιπτώσεις που θα έχει ένα «όχι» του γαλλικού λαού στο αυριανό δημοψήφισμα για το ευρωσύνταγμα στη Γαλλία, εμφανίστηκε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.
Μιλώντας με τα μέλη της Ενωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων, που τον επισκέφθηκαν χτες στο Προεδρικό Μέγαρο, ο Κάρολος Παπούλιας έκανε λόγο για μια πολύ σημαντική στιγμή για τα ευρωπαϊκά πράγματα και πρόσθεσε ότι υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό ποιες επιπτώσεις θα έχει μια αρνητική απάντηση του γαλλικού λαού στο μέλλον της Ευρώπης, όταν μάλιστα επίκειται και το δημοψήφισμα στην Ολλανδία. Χαρακτήρισε κρίσιμο δημοψήφισμα και τόνισε ότι δεν μπορεί παρά να μας απασχολεί όλους. Κατέληξε με την ευχή η προσεχής Δευτέρα να είναι μια καλύτερη Δευτέρα για την Ευρώπη.