«"Θα μπει βαθιά το μαχαίρι στο κόκαλο"! "Οι ευθύνες θα αποδοθούν όσο ψηλά κι αν βρίσκονται"! "Θα χυθεί άπλετο φως"!
Ενώ ακόμα η θάλασσα ξεβράζει αδικοχαμένες ζωές, οι υποκριτές, τα θρασίμια που υπηρετούν τους εφοπλιστές, με λόγια μεγάλα και παχιά, προκαλούν. Χωρίς ντροπή, χωρίς τσίπα, χωρίς φιλότιμο, σφιχταγκαλιασμένοι με τις καρέκλες τους, ανεβαίνουν πάνω στους θώκους τους και βγάζουν κηρύγματα. Οχι μόνο δεν απολογούνται, αλλά το παίζουν και "τιμωροί"! Αλλά ποιον θα τιμωρήσουν οι κύριοι της κυβέρνησης; Τους εφοπλιστές; Τα αφεντικά τους; (...) Σε ποιου το κόκαλο θα μπήξουν το "μαχαίρι" οι κυβερνώντες; Γιατί, ως γνωστόν, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Μήπως θα αυτοχειριαστούν οι κύριοι της κυβέρνησης; Μήπως θα πάνε να κόψουν το λαιμό τους; Μόνοι τους; Δε νομίζουμε».
*
Τα παραπάνω γράφονταν στο «Ρ» στις 30/9/2000. Επί ΠΑΣΟΚ. Πέντε χρόνια μετά, επί ΝΔ, και μετά τις χτεσινές αλητείες κατά της μνήμης των θυμάτων του «Σαμίνα», ισχύουν στο ακέραιο.