Πόση αλήθεια περιέχουν όλα τα προαναφερόμενα; Από καθόλου έως την υποψηφιότητα του Κ. Σκανδαλίδη και μόνο αυτή. Και η τελευταία, με την προϋπόθεση ότι ο Γ. Παπανδρέου θα ανακοινώσει σήμερα - όπως λένε οι σχετικές πληροφορίες - την υποψηφιότητα του πρώην υπουργού.
Κατά τ' άλλα, ο πολιτικός χαρακτήρας και περιεχόμενο της μάχης των τοπικών εκλογών του Οκτώβρη είναι αντικειμενικά υπαρκτός και δεν έχει ανάγκη καμιάς πρωτοβουλίας του Γ. Παπανδρέου για να κάνει την εμφάνισή του.
Μέχρι σήμερα, μάλιστα, συμβαίνει το αντίθετο ακριβώς. Η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ συναγωνίζεται τη ΝΔ στην υποβάθμιση και θόλωμα του πολιτικού περιεχομένου των τοπικών εκλογών. Μιλούν για τοπικές κοινωνίες και αυτοδιοικητικά κριτήρια, ενώ οι ανά τη χώρα υποστηριζόμενοι από τα δύο κόμματα συναγωνίζονται μεταξύ τους στο ποιοι έχουν τις περισσότερες ή λιγότερες ικανότητες διαχείρισης των τοπικών ζητημάτων. Δηλαδή, στην εφαρμογή της ίδιας και κοινής πολιτικής τους...
Οπως καταλαβαίνετε, βέβαια, δεν πρόκειται να αλλάξει τώρα τακτική το ΠΑΣΟΚ. Ούτε στο Δήμο της Αθήνας. Αλλωστε, πώς να δώσει πολιτικά τη μάχη των τοπικών εκλογών και, μάλιστα, στην πρωτεύουσα της χώρας, όταν έχει την ίδια πολιτική με αυτή της κυβέρνησης. Οταν η τελευταία συνεχίζει στην ίδια κατεύθυνση με τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, τόσο γενικά όσο και στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
Με άλλα λόγια, άλλη μια προσπάθεια απόκρυψης του πολιτικού περιεχομένου της μάχης στη γενικότερη επιχείρηση υποκλοπής της ψήφου των λαϊκών στρωμάτων.