Δυο σοβαρά εργαλεία, μεταξύ άλλων, διαθέτει η κυβέρνηση Σημίτη, για να επιβάλει την πλήρη κατεδάφιση των κοινωνικών κατακτήσεων: Ο "κοινωνικός διάλογος" και η "επιτροπή διαχείρισης κρίσεων". Το ένα κόβει, το άλλο ράβει. Οταν οι εργαζόμενοι ακούν τους δύο αυτούς όρους όχι απλά πρέπει να "κουμπώνονται", αλλά να είναι σίγουροι ότι τίποτα καλό δεν προμηνύεται για αυτούς. Ετσι, για να αποκαλύπτεται και το ανατριχιαστικό περιεχόμενο ορισμένων εύηχων "εκσυγχρονιστικών" όρων.