"Δώστε τους μια ευκαιρία". Αυτές οι τέσσερις λέξεις σχηματίζονται στις πικέτες που έχουν κρεμασμένες στο λαιμό τους τα μέλη της Διεθνούς Αμνηστίας. Τα μέλη της οργάνωσης το Σάββατο - Παγκόσμια Μέρα των Προσφύγων - συγκεντρώθηκαν το πρωί στην πλατεία Κλαυθμώνος και ζήτησαν με αυτό τον τρόπο την προστασία των προσφύγων που έρχονται καθημερινά στη χώρα μας. Η συγκεκριμένη εκδήλωση έγινε με αφορμή την έναρξη της διεθνούς εκστρατείας της οργάνωσης για τους πρόσφυγες.