Με το 2ο Φεστιβάλ Νυχτερινών Σχολείων Θεσσαλονίκης, που θα πραγματοποιηθεί αύριο στο Πάρκο της Νέας Παραλίας, έρχονται να δώσουν το αγωνιστικό τους "παρών" οι μαθητές των Νυχτερινών Σχολείων. Σκοπός της διοργάνωσης αυτής είναι να επισημανθούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νυχτερινοί μαθητές, αλλά και να αναδειχτεί η προσπάθεια πολιτιστικής δημιουργίας μέσα στα νυχτερινά σχολεία.
Οι μαθητές των σχολείων αυτών καταγγέλλουν ότι ο θεσμός της νυχτερινής εκπαίδευσης, που καθιερώθηκε με αγώνες του εργατικού κινήματος της χώρας μας, απειλείται με αφανισμό. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όσοι σπουδάζουν σ' αυτά δεν είναι λίγα, αλλά ούτε και πρόσφατα. Είναι προβλήματα που συνεχώς οξύνονται με τα νέα μέτρα για την παιδεία και τις εξαγγελίες της κάθε κυβέρνησης.