Τα Κεντρικά Γραφεία της Πανελλήνιας Ενωσης Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης (ΠΕΑΕΑ), η ΠΕΑΤΑΘ και το Παράρτημα ΖΩΓΡΑΦΟΥ της ΠΕΑΕΑ, συμμετέχοντας την Κυριακή 25-10-98,στην εκδήλωση για τη μνήμη των θυμάτων του εμφυλίου πολέμου, αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας, που είναι θαμμένοι στο νησάκι Λαζαρέτο της Κέρκυρας, διοργανώνουν 4ήμερη εκδρομή - προσκύνημα στην Κέρκυρα για να τιμήσουν τους νεκρούς και γενικά όλους όσοι μαρτύρησαν στις φυλακές της πόλης και εκτελέστηκαν στο Λαζαρέτο.
Αναχώρηση πούλμαν από την πλατεία Κάνιγγος την Παρασκευή 23-10-98, στις 7.30 πμ ακριβώς.
Πληροφορίες - εγγραφές στα τηλέφωνα: 8831.368 - 8222.952 - 5817.384 - 7788.403.
- Το Παράρτημα ΚΕΡΚΥΡΑΣ της ΠΕΑΕΑ, καλεί όλους τους αντιστασιακούς, καθώς και τον κερκυραϊκό λαό, να τιμήσουν με τη μαζική παρουσία τους την παραπάνω εκδήλωση στο Λαζαρέτο.
Αναχώρηση με το φέρι μποτ, από το Νέο λιμάνι, στις 10.30 πμ.