Συνεχίζεται η απεργία των εργαζομένων στον ΟΤΕ, ενάντια στο προωθούμενο από την κυβέρνηση οριστικό ξεπούλημα του Οργανισμού σε ιδιώτες.
Η κυβέρνηση κατέθεσε τροπολογία στη Βουλή, με την οποία το 50% και άνω των μετοχών του ΟΤΕ περνά στο ιδιωτικό κεφάλαιο και μετοχοποιούνται τα ΕΛΤΑ και ο ΟΠΑΠ μέχρι 49% σε πρώτη φάση. Η ψηφοφορία θα γίνει την Τρίτη, αλλά, ήδη, η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος, η ΝΔ, δήλωσε ότι θα την υπερψηφίσει, καθώς συμφωνεί με τις «αρχές» της.
Οι εργαζόμενοι απάντησαν και χθες στη συμπαιγνία, με πολύ υψηλά ποσοστά συμμετοχής στην απεργία (πάνω από 80%). Και αυτό, κόντρα και στους απεργοσπαστικούς μηχανισμούς που προσπαθούν να στήσουν οι διοικούντες. Μηχανισμούς, που, όπως καταγγέλλει το Παράρτημα της Ομοσπονδίας Εργαζομένων - ΟΤΕ Θεσσαλονίκης, προσπάθησαν να στήσουν ο περιφερειακός διευθυντής Βερβελίδης και η προϊσταμένη του Τηλεφωνικού Διαμερίσματος Ανατολικής Θεσσαλονίκης Ζωγράφου.
Παρά αυτές τις ενέργειες, η απεργία στον ΟΤΕ συνεχίζεται Δευτέρα και Τρίτη. Μάλιστα, την Τρίτη - οπότε και θα ψηφίζεται στη Βουλή το νομοσχέδιο κατ' άρθρο - οι εργαζόμενοι του Οργανισμού θα προχωρήσουν σε συλλαλητήριο στην Αθήνα. Την ίδια μέρα, απεργούν και οι εργαζόμενοι στα ΕΛΤΑ, οι οποίοι θα πραγματοποιήσουν, επίσης, πορεία στην Αθήνα.