Με κεντρικό του σύνθημα: «ΚΚΕ Ισχυρό - Αντεπίθεση», το Συνέδριο αποτελεί κρίκο της επίπονης αλλά σταθερά ανοδικής πορείας του Κόμματος στις συνθήκες νίκης της αντεπανάστασης και υποχώρησης του παγκόσμιου εργατικού κινήματος.
Στο 18ο Συνέδριο θα συζητηθεί ως πρώτο θέμα η Εκθεση της Κεντρικής Επιτροπής με τον απολογισμό δράσης του Κόμματος από το 17ο Συνέδριο και τα καθήκοντά του μέχρι το 19ο Συνέδριο.
Ως δεύτερο θέμα θα συζητηθούν οι «Εκτιμήσεις και τα συμπεράσματα από τη σοσιαλιστική οικοδόμηση στον 20ό αιώνα - η αντίληψη του ΚΚΕ για το σοσιαλισμό». Σημειώνεται ότι οι Θέσεις της Κεντρικής Επιτροπής και για τα δύο θέματα βρήκαν τη γενική επιδοκιμασία στις Κομματικές Οργανώσεις και στις προσυνεδριακές Συνδιασκέψεις, κατά τη διάρκεια της πολύμηνης δημόσιας και εσωκομματικής συζήτησης στις Οργανώσεις του Κόμματος και της ΚΝΕ.
Ηταν ακριβώς το περιεχόμενο αυτής της συζήτησης τέτοιο που ενισχύει την πεποίθηση πως απ' αυτό το Συνέδριο το ΚΚΕ θα βγει πιο δυνατό, πιο ικανό να ανταποκριθεί στα σύνθετα καθήκοντα και στις μεγάλες μάχες που βρίσκονται μπροστά. Γιατί αυτή η συζήτηση απέδειξε την ιδεολογικοπολιτική ενότητα του Κόμματος, την ωρίμανσή του, τη δυνατότητά του να κάνει πράξη το σύνθημα για Αντεπίθεση, που κυριαρχεί στο 18ο Συνέδριο. Απέδειξε τους ισχυρούς δεσμούς του με την εργατική τάξη και τα άλλα φτωχά λαϊκά στρώματα που έχουν σφυρηλατηθεί στο καμίνι της ταξικής πάλης, κάθε αγώνα για το λαϊκό δίκιο.
Τα μέλη και οι φίλοι του Κόμματος υποδεχόμαστε το 18ο Συνέδριό μας ως κορύφωση μα και αφετηρία της δουλειάς μας. Το υποδεχόμαστε με αίσθημα ευθύνης να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις, στην ανάγκη για μεγαλύτερη ακόμα ατομική και συλλογική προσφορά για την επίτευξη των στόχων που από κοινού έχουμε θέσει και στην υπηρεσία των οποίων έχουμε εθελοντικά στρατευτεί. Υποδεχόμαστε το 18ο Συνέδριο με την αισιοδοξία και τη δύναμη που πηγάζει από την επαναστατική μας θεωρία, με ακλόνητη την πεποίθηση πως μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο, πως το μέλλον μας δεν είναι ο καπιταλισμός, είναι ο νέος κόσμος, ο σοσιαλισμός, με πιο στέρεη από ποτέ την απόφασή μας να γίνουμε, ο καθένας χωριστά και όλοι μαζί, σαν μια γροθιά, οι σκαπανείς αυτού του νέου κόσμου.
Η έδρα της ΚΕ του ΚΚΕ στον Περισσό, ντυμένη στα χρώματα του Συνεδρίου, έτοιμη να υποδεχτεί συνέδρους κι προσκεκλημένους |