Συνεχίζεται η μάχη για την οργάνωση και την επιτυχία της απεργίας και στους εκπαιδευτικούς. Ηδη την τρίωρη στάση εργασίας που αποφάσισε το ΔΣ της ΟΛΜΕ, μέχρι χτες είχαν μετατρέψει σε 24ωρη απεργία οι ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς, Πειραιά, Κέρκυρας, Ηλείας, Χανίων, Ηρακλείου Κρήτης, Λακωνίας, Γ' Αθήνας, Ε' Αθήνας, Γ' Ανατολικής Αττικής, Γ' Δυτικής Αττικής, Δ' Ανατολικής Αττικής, Α' Αθήνας, Ζακύνθου, Ανω Λιοσίων - Ζεφυρίου - Φυλής, Α' Δυτικής Αθήνας, Καλλιθέας - Μοσχάτου - Νέας Σμύρνης, Β' Αθήνας, Α' Θεσσαλονίκης, Γ' Θεσσαλονίκης, Ε' Θεσσαλονίκης, Ελευσίνας, Β' Δωδεκανήσου. Οι παραπάνω 23 ΕΛΜΕ που έχουν πάρει αποφάσεις αντιστοιχούν στο 27% του συνόλου των ΕΛΜΕ εντός Ελλάδας.
Δάσκαλοι και νηπιαγωγοί με τη σειρά τους παλεύουν για να πάρει μορφή 48ωρης απεργίας η κινητοποίησή τους, να απεργήσουν και στις 16 Δεκέμβρη (που έχει κηρύξει 24ωρη απεργία το ΔΣ της ΔΟΕ) και στις 17 Δεκέμβρη με απόφαση των συλλόγων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Ηδη, απόφαση για τρίωρη στάση εργασίας (11 π.μ. - 2 μ.μ.) στις 17 Δεκέμβρη έχουν πάρει οι σύλλογοι: «Σωκράτης» (Μενίδι), Ελευσίνας - Ασπροπύργου, Ανω Λιοσίων - Ζεφυρίου Φυλής, «Πρόοδος» (Πειραιάς), «Παρθενώνας» (Αθήνα), «Ελλη Αλεξίου» (Περιστερίου), «Αριστοτέλης» (Αθήνας), Α' Αθήνας, «Δημήτρης Γληνός» (Αθήνα), Βύρωνα, Κερατσινίου, «Κ. Σωτηρίου» (Λαύριο).
Στην Αθήνα το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών καλεί τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε συγκέντρωση στις 16 Δεκέμβρη στις 11.30 π.μ. στο υπουργείο Παιδείας, με τα πανό και το πλαίσιο του ΠΑΜΕ και στις 17 Δεκέμβρη καλεί στην απεργιακή συγκέντρωση στις 11 π.μ. στο Πεδίον του Αρεως.