Συγκέντρωση στην Περιφέρεια Θεσσαλίας (πρώην Νομαρχία Λάρισας), πραγματοποίησαν χτες οι παραγωγοί των λαϊκών αγορών της περιοχής, απαιτώντας από την κυβέρνηση να πάρει πίσω την απόφασή της για χρήση ταμειακών μηχανών.
Οι παραγωγοί - μικροπωλητές σε ένδειξη διαμαρτυρίας παρέδωσαν τις άδειές τους στον περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κ. Αγοραστό, με τον οποίο συναντήθηκαν στα πλαίσια της κινητοποίησής τους. Διεμήνυσαν, δε, ότι θα συνεχίσουν τις κινητοποιήσεις τους ενάντια στην τοποθέτηση των ταμειακών μηχανών, επισημαίνοντας ότι θα τους δώσει καίριο οικονομικό πλήγμα κι έρχεται να προσθέσει ένα ακόμα μεγάλο πρόβλημα στα πολλά που αντιμετωπίζουν, δεδομένου ότι στην πλειοψηφία τους είναι μικρομεσαίοι αγρότες που υποφέρουν από την εφαρμοζόμενη αντιαγροτική πολιτική της ΕΕ και των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.