Συνέχεια της προβοκάτσιας στο Σύνταγμα και επιβεβαίωση των καταγγελιών του Κόμματος
Η Κομματική Οργάνωση Κεντρικής Μακεδονίας του ΚΚΕ με ανακοίνωσή της σημειώνει πως η προσπάθεια πυρπόλησης των γραφείων του ΚΚΕ, «αποτελεί συνέχεια της χτεσινής δολοφονικής επίθεσης παρακρατικών μηχανισμών στο κέντρο της Αθήνας απέναντι στη μεγαλειώδη συγκέντρωση των ταξικών δυνάμεων, που είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο ενός συνδικαλιστή του ΠΑΜΕ και τον τραυματισμό δεκάδων διαδηλωτών. Οι μηχανισμοί αυτοί βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία απέναντι στο οργανωμένο ταξικό λαϊκό κίνημα, στους κομμουνιστές, χρησιμοποιούνται σαν πέμπτη φάλαγγα απέναντι στο λαό. Δε θα τους περάσει όμως, ο λαός αναγνωρίζει το ρόλο τους, αποκτά πείρα, η δράση τους θα τσακιστεί μπροστά στο οργανωμένο λαϊκό ποτάμι».
Tο βανδαλισμό των συνοικιακών γραφείων του ΚΚΕ του Ε' και Δ' Διαμερίσματος, χτες το πρωί, με εμετικά συνθήματα στους τοίχους, καταγγέλλει με ανακοίνωσή της και η Αχτιδική Επιτροπή Α' Πειραιά. Οπως τονίζει, η επίθεση στα γραφεία του Κόμματος «είναι συνέχεια του "έργου" των αναρχοφασιστοειδών, προβοκατόρων κρατικών και παρακρατικών μηχανισμών, των γνωστών ομάδων που στις 20 Οκτώβρη σε διατεταγμένη αποστολή επιχείρησαν χωρίς επιτυχία να διαλύσουν τη μεγαλειώδη διαδήλωση του λαού στην πλ. Συντάγματος (...) Τους απαντάμε, το ΚΚΕ δεν τρομοκρατείται! Ατσαλώνεται και με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και μαχητικότητα και με εγγύηση τους δεσμούς αίματος με την εργατική τάξη, θα δώσει αταλάντευτα τη μάχη για την οργάνωση της πάλης του λαού».