Μην οργίζεσαι για τη «Ρικομέξ». Να εμπιστεύεσαι τους θεσμούς. Τους έχεις χειροκροτήσει ξανά και ξανά, κάθε που ψηφίζεις ξανά και ξανά τους εκπροσώπους του κεφαλαίου, δήθεν κεντρώους, δήθεν φιλελεύθερους, δήθεν σοσιαλιστές, αλλά απ' τους καλούς, αυτούς που αναγνωρίζουν δημοκρατικό δικαίωμα στους αστούς να σε ξεσκίζουν. Δύο ειδήσεις: - Σε δύο πολυεθνικές το 60% της αγοράς παγωτού που ανέρχεται στα 250 εκατομμύρια ευρώ. Γλείφεις εσύ - κερδίζουν αυτοί. Συμβαίνει και στην πολιτική. - Στο 80% η αποτυχία των παιδιών που προέρχονται από τα ΤΕΕ και θέλαν να συνεχίσουν στην ανώτερη εκπαίδευση. Ποιος θυμάται χρόνια πριν, εκτιμήσεις που έλεγαν ότι τα ΤΕΕ δε συνιστούν εκπαίδευση, αλλά ενδιάμεσες...