«Βρεθήκαμε σήμερα εδώ, στον χώρο που το 2008 δολοφονήθηκε εν ψυχρώ ο Αλέξης Γρηγορόπουλος, αντιπροσωπεία του Κεντρικού Συμβουλίου της ΚΝΕ, για να καταθέσουμε λίγα λουλούδια. Ολα τα χρόνια που ακολούθησαν, επιβεβαίωσαν περίτρανα ότι πάντα η επίθεση στα δικαιώματα του λαού και της νεολαίας πάει χέρι χέρι με την ένταση της κρατικής βίας, της καταστολής, του αυταρχισμού. Η Κομμουνιστική Νεολαία Ελλάδας καλεί όλο τον λαό και τη νεολαία απέναντι σ' αυτή τη βαρβαρότητα να αντιτάξει τον οργανωμένο αγώνα για ζωή με δικαιώματα», δήλωσε ο Δημήτρης Μπιργάλιας, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ.