Σελίδα 21
ΡΕΠΟΡΤΑΖ
EUROBASKET K20
Προκρίθηκε στα προημιτελικά η Εθνική

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στο β' μέρος, η Εθνική μπάσκετ νέων πήρε σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στο Ηράκλειο, μετά τη νίκη της επί της Ισλανδίας με 83-75 στο πλαίσιο της φάσης των «16». Στην οκτάδα η Εθνική θα αντιμετωπίσει σήμερα (21.00 - ΕΡΤ3) τον νικητή του χθεσινοβραδινού αγώνα μεταξύ Μαυροβουνίου και Τουρκίας, με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά, που θα τη φέρει στη ζώνη των μεταλλίων της διοργάνωσης.

Στο χθεσινό ματς οι νεαροί Ελληνες διεθνείς αρχικά συνάντησαν αρκετά προβλήματα από τους αξιόμαχους Ισλανδούς, οι οποίοι ξεκίνησαν δυναμικά (10-3) και διατηρούσαν προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο (45-41). Οι ισορροπίες όμως άλλαξαν στο β' μέρος, με την ελληνική ομάδα να βρίσκει τα πατήματά της, να ανεβάζει ρυθμό αλλά και να βελτιώνεται αρκετά στην αμυντική λειτουργία. Ετσι, έτρεξε ένα σερί 14-0 στην τρίτη περίοδο το οποίο τους έφερε στο +11 (63-52) στο 27', με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 65-56. Στην τέταρτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, συνεχίζοντας να έχει τον έλεγχο, ανέβασε τη διαφορά στο +14 (76-62), αλλά οι Ισλανδοί στο τελευταίο πεντάλεπτο, εκμεταλλευόμενοι και ένα ελληνικό επιθετικό μπλακάουτ, προσπάθησαν να αντιδράσουν και ροκάνισαν τη διαφορά στο -6 (78-72). Ωστόσο η συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία διατήρησε την Εθνική μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε.

Ελλάδα: Μπαζίνας 12, Μαντζούκας 16, Οικονομόπουλος 18, Πλώτας 10, Ζούγρης 17, Χατζής, Καλαϊτζάκης 3, Μερμίγκης 4, Ναυπλιώτης, Νεόφυτος 3, Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς.

Ισλανδία: Κζάντενσον 8, Θράσταρσον 18, Στίρμισον, Κνούντεν 1, Πάλσον 8, Ατλανσον 19, Ολασον 1, Γκούναρσον 21, Ινγκολφοσον 2, Μπάλντουρσον.