Να μη γίνει κινδύνεψε η συγκέντρωση που είχε προκηρύξει η πλειοψηφία της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Αθήνας για την Πρωτομαγιά, καθώς οι δυνάμεις της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ απλά δεν πάτησαν το πόδι τους στη συγκέντρωση στο άγαλμα του Βενιζέλου. Την εκπροσώπησή τους ανέλαβαν ορισμένα από τα ηγετικά συνδικαλιστικά τους στελέχη, που με τους λόγους και την παρουσία τους έδειξαν ότι γι' αυτούς η Πρωτομαγιά είναι μόνο μια εθιμοτυπική διαδικασία. Ενδεικτικό είναι ότι η συνθηματολογία των λιγοστών εκπροσώπων της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ που αναφέρονταν στα δεινά του παλαιστινιακού λαού προσωποποιούσε τις αιτίες αντί να αναδείξει το βάρβαρο ρόλο των ιμπεριαλιστικών οργανισμών. Την κατάσταση έσωσαν διάφορες τροτσκιστικές ομάδες, που με καμιά τριακοσαριά διαδηλωτές επαναβεβαίωσαν ότι αυτό που τους ενώνει είναι το ΠΑΣΟΚ.