ΠΟΝΤΓΚΟΡΙΤΣΑ.--
Προβάδισμα στους υποψήφιους δημάρχους της παράταξης του Προέδρου του Μαυροβουνίου Μίλο Τζουκάνοβιτς φαίνεται να δίνουν τα πρώτα αποτελέσματα απ' την καταμέτρηση ψηφοδελτίων.
Σύμφωνα με τα ανεπίσημα αποτελέσματα που έγιναν γνωστά χτες (ένα 24ωρο από τη διεξαγωγή των δημοτικών εκλογών, την περασμένη Τετάρτη), οι υποψήφιοι των σοσιαλδημοκρατών του Τζουκάνοβιτς φαίνεται να κερδίζουν τους 10 από τους 19 δήμους του Μαυροβουνίου, το αντιπολιτευόμενο Λαϊκό Σοσιαλιστικό Κόμμα φαίνεται να εκλέγει δημάρχους σε οκτώ πόλεις, ενώ στο δήμο του Ούλτσινιε φαίνεται να εκλέγεται δήμαρχος ο υποψήφιος παράταξης της αλβανικής μειονότητας. Οσον αφορά την προσέλευση των ψηφοφόρων στις κάλπες, αυτή φαίνεται πως κυμάνθηκε σε ποσοστό της τάξης του 70%. Τα τελικά αποτελέσματα των δημοτικών εκλογών στο Μαυροβούνιο αναμένεται να γίνουν γνωστά εντός του τρέχοντος 48ωρου.