Μια μέρα μετά, ο ΣΥΝ ανακοίνωνε τη θέση του για το β' γύρο, μιλώντας για ψήφο κατά συνείδηση και «σπρώχνοντας» ουσιαστικά τους ψηφοφόρους του, να υποταχτούν στο ψευτοδίλημμα του «μικρότερου κακού». Και προκειμένου, να καταλάβετε την ...αξία της ψήφου κατά συνείδηση, σας πληροφορούμε, ότι μια μέρα μετά, ο υποστηριζόμενος από τον ΣΥΝ και το ΠΑΣΟΚ συνδυασμός της κ. Σουμπασάκη - Παπαδημούλη (συζύγου του μέλους της ΠΓ του ΣΥΝ) στο Δήμο Ψυχικού, με δημόσια ανακοίνωσή του καλούσε τους πολίτες, να υπερψηφίσουν το συνδυασμό της Φ. Γεννηματά. Και δεν είναι το μόνο παράδειγμα.
Ας τα πάρουν υπόψη τους οι ψηφοφόροι του ΣΥΝ και, ιδιαίτερα, όσοι εξ αυτών θέλουν να λέγονται αριστεροί, αλλά και να πράττουν αντίστοιχα.