Με την εκλογή του νέου Διοικητικού Συμβουλίου ολοκληρώθηκαν το περασμένο Σάββατο οι εργασίες της 74ης τακτικής Γενικής Συνέλευσης της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας (ΔΟΕ). Η ΠΑΣΚ πήρε 239 ψήφους και 5 έδρες στο ΔΣ, η ΔΑΚΕ 223 και 4 έδρες, η ΕΣΑΚ ΔΕΕ 58 και 1 έδρα, οι «Παρεμβάσεις - Συσπειρώσεις» 53 ψήφους και 1 έδρα και η «Αυτόνομη Παρέμβαση» (ΣΥΝ) 22 ψήφους. Αντίστοιχα με τις ψήφους που έλαβαν, οι παρατάξεις εξέλεξαν και αντιπροσώπους για το συνέδριο της ΑΔΕΔΥ: η ΠΑΣΚ 65 αντιπροσώπους, η ΔΑΚΕ 58 αντιπροσώπους, η ΕΣΑΚ 15, οι «Παρεμβάσεις - Συσπειρώσεις» 13, η «Αυτόνομη Παρέμβαση» (ΣΥΝ) 7.
Στο μεταξύ σήμερα το πρωί ξεκινούν οι εργασίες του 12ου Συνεδρίου της ΟΛΜΕ που θα διαρκέσουν μέχρι και την Παρασκευή 1η Ιούλη, οπότε θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές για την ανάδειξη του νέου ΔΣ της Ομοσπονδίας.