Ενα «φάντασμα» που τις περισσότερες φορές είναι φλύαρο. Ο δημοσιογραφικός «πλουραλισμός» εν είδει ενημέρωσης, ως άλλοθι βασικά, μας βομβαρδίζει με ένα και μόνο θέμα. Χμ! πονηροί, το καταλάβατε κιόλας. Η αναγραφή του θρησκεύματος, ε;
Μέσα πέσατε! Ας μπούμε στο ζουμί της υπόθεσης. Οι κύριοι συμμετέχοντες στα «πάνελ» των τηλεοπτικών εκπομπών και «παραθύρων» τους, που ξυπνάμε κοιμόμαστε τους ίδιους βλέπουμε. Θα 'πρεπε να καταλάβουν, ότι δε χρωστάμε τίποτα να μας «πρεζάρουν» με την ιδεολογική τους «ντόπα». Αλλά τι φταίνε κι αυτοί. Τη μεταφυσική τους πολιτική ιδιοτέλεια εκφράζουν. Και μη μου πείτε ότι δεν κρύβεται πολιτική σκοπιμότητα στο πίσω μέρος του μυαλού τους, γιατί, αγαπητοί μου, θα σας κατηγορήσω ως αφελείς, και δε θα το 'θελα. Ο ρόλος των καναλιών, απ' την άλλη, γνωστός. Ε, καλά τώρα αφού «πουλάει» το θέμα. Τώρα ειδικά που πιάνουν και οι ζέστες λόγω εποχής, τώρα είναι που θολώνει το μυαλό και δεν μπορεί να χωνέψει εύκολα ό,τι του ρίχνουνε.
***
***
Μ'εκείνες τις 152.000 δρχ. των προεκλογικών υποσχέσεων που φτάνουν για ν' αγοράσουμε... το πρώτο μας καράβι κι αν είμαστε «ξύπνιοι» είναι η αρχή για να κάνουμε τον... δικό μας στόλο και να συνεισφέρουμε έτσι στην εθνική οικονομία, τι γίνεται; Αμ εκείνη η «DYNAMIC MIX 2000» που γίναμε όπως έλεγε και το τραγούδι «Πεδίο βολής φτηνό», εκεί να δεις τι γίνεται ή καλύτερα τι μας κάνουνε... Τώρα θα μου πείτε προπαγάνδα... καχύποπτου κομμουνιστή. Α! έτσι σας συμφέρει; Καλά, τότε, αγαπητοί μου, σας αφήνω ν' απολαύσετε τις συζητήσεις για το μεγάλο νέο θέμα των ημερών, που τιτλοφορείται «Μπονάτσος εναντίον γιατρών».
Περαστικά μας.