Η εγκατάλειψη των φοιτητικών εστιών, που παρατηρείται πανελλαδικά, αλλά και η μη ανέγερση νέων, παρά τις τεράστιες ελλείψεις στο ζήτημα της στέγασης των φοιτητών, δε συμβαίνουν τυχαία. Τα παραπάνω έρχεται να επιβεβαιώσει και η παλιά φοιτητική εστία του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, όπου τα σημάδια εγκατάλειψης και τα προβλήματα υποδομής είναι οξυμένα. Προβλήματα στατικότητας, πεσμένοι σοβάδες, σπασμένες τουαλέτες και τζάμια, σκοτεινοί διάδρομοι, δωμάτια που θυμίζουν κελιά και κάθε τουαλέτα να αντιστοιχεί σε 7 άτομα... Πραγματικότητα που αναγκάζει τις λαϊκές οικογένειες να ψάχνουν στέγη για τα παιδιά τους στα ακριβά για την τσέπη τους ενοικιαζόμενα διαμερίσματα.