Το πρώτο μέρος του οδοιπορικού στο "Ρ" στην "καρδιά" της Ρούμελης
Η σφραγίδα της εγκατάλειψης, της υποβάθμισης, της ανεργίας και του αβέβαιου αύριο είναι χαραγμένη εντονότερα από ποτέ. Η Φωκίδα της τελευταίας πενταετίας του αιώνα, αυτή η πλούσια, η γόνιμη και η ηρωική γη, μόνο στα λόγια είναι πια η "νύμφη" της Ρούμελης. Στην πραγματικότητα, ο νομός έχει μετατραπεί σε μια από τις πλέον φτωχότερες περιοχές της χώρας μας.
Ο "Ρ" επιχείρησε και παρουσιάζει ένα οδοιπορικό στη γη της Φωκίδας. Εκεί που οι άνθρωποι είναι μαθημένοι στον αγώνα της ζωής και δίνουν τις καθημερινές μάχες τους. Εκεί που η ελπίδα να μη μαραθεί τελείως ο τόπος είναι συνώνυμο της αντίστασης και της πάλης. Εκεί που ένας ολόκληρος λαός πρέπει να σταθεί και στέκεται ορθός απέναντι στην κατάσταση ασφυξίας, που προσπαθούν να επιβάλουν οι διάφοροι κυβερνώντες.