Οι εργαζόμενοι όλο και περισσότερων κλάδων παίρνουν μέτρα για την επιτυχία της απεργίας οργανωμένα και μέσα από μαζικές διαδικασίες
Πληθαίνουν καθημερινά οι κλάδοι που με συγκεκριμένα μέτρα καθορίζουν το πρόγραμμα δράσης τους για την επιτυχία της απεργίας στις 17 Δεκέμβρη.
Ο σχεδιασμός για το άνοιγμα στους τόπους δουλειάς μπροστά στην απεργία ήταν το αντικείμενο της σύσκεψης με τα διοικητικά συμβούλια σωματείων του κλάδου που πραγματοποίησε η Ομοσπονδία Εργαζομένων στο Φάρμακο και τα Συναφή Επαγγέλματα Ελλάδας (ΟΕΦΣΕΕ).
Την Κυριακή, η Πανελλαδική Ενωση Λιθογράφων Μισθωτών Γραφικών Τεχνών - Τύπου και Συναφών Επαγγελμάτων, στη Γενική της Συνέλευση, αποφάσισε ομόφωνα τη συμμετοχή της στην απεργία. Η συμμετοχή στη συνέλευση ήταν μαζική, με συμμετοχή από πάνω από 65 χώρους εργασίας. Αποφάσεις για συμμετοχή στην απεργία επίσης πήρε η Ομοσπονδία Οικοδόμων Ελλάδας σε χτεσινή συνεδρίαση της Εκτελεστικής της Επιτροπής, αλλά και το ΔΣ του Συλλόγου Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας. Αντίστοιχες αποφάσεις πήρε η Ομοσπονδία Τύπου και Χάρτου, καθώς και το Σωματείο Εργαζομένων στην επιχείρηση «Πράκτικερ» στην προχτεσινή του γενική του Συνέλευση, όπως και ο Σύλλογος Εργαζομένων στην Ιδιωτική Εκπαίδευση Ν. Αττικής «Βύρωνας», στη χτεσινή εκλογοαπολογιστική συνέλευση.
Σχεδιασμένη είναι η παρέμβαση των ταξικών δυνάμεων σε χώρους όπου πλειοψηφούν οι δυνάμεις της συναίνεσης, προκειμένου να κινητοποιηθούν οι εργαζόμενοι κόντρα στο κλίμα επανάπαυσης και ηττοπάθειας που καλλιεργούν οι δυνάμεις του εργοδοτικού και κυβερνητικού συνδικαλισμού. Χτες το απόγευμα η Συντονιστική Επιτροπή Εργαζομένων ΟΤΑ Αττικής πραγματοποίησε σύσκεψη με τη συμμετοχή 29 Διοικητικών Συμβουλίων Σωματείων Εργαζομένων. Στη σύσκεψη αποφασίστηκε να τεθεί το θέμα της κήρυξης απεργίας στις 17 Δεκέμβρη σε κάθε σωματείο και στο πλαίσιο αυτό να ληφθούν συγκεκριμένα μέτρα για την επιτυχία της.
Επιπλέον για την καλύτερη προετοιμασία της μάχης: