Το όργιο της καταστολής από τα ΜΑΤ συνεχίστηκε και κατά την αποχώρηση των αστυνομικών δυνάμεων από Λέσβο και Χίο. Χιλιάδες άνθρωποι και χτες στις κινητοποιήσεις στα νησιά
Eurokinissi |
Η μεγάλη συγκέντρωση στη Χίο |
Το όργιο της καταστολής συνεχίστηκε και κατά την αποχώρηση των αστυνομικών δυνάμεων, με σπάσιμο αυτοκινήτων ακόμα και σε απόσταση 50 χιλιομέτρων από το λιμάνι της Χίου και κυνηγητό και επιθέσεις σε βάρος ανυποψίαστων κατοίκων, που απλά έτυχε να βρεθούν στο δρόμο των δυνάμεων καταστολής, που βαρούσαν στο ψαχνό ακόμα και με τα πολιτικά τους ρούχα!
Παρά την αποχώρηση των ΜΑΤ, οι νησιώτες δεν επαναπαύονται. Συνεχίζουν και κλιμακώνουν τον αγώνα τους με μπροστάρηδες τα σωματεία και φορείς για να πάψει ο διπλός εγκλωβισμός προσφύγων και μεταναστών, να κλείσουν τώρα όλα τα hot spots, να μη γίνει κανένα νέο κέντρο στο νησί, ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό, να μην περάσουν τα σχέδια της κυβέρνησης για μετατροπή των νησιών σε φυλακές της ΕΕ.
Με ένα μεγαλειώδες απεργιακό συλλαλητήριο στην πλατεία Σαπφούς της Μυτιλήνης, σε μια πόλη που «είχε κατεβάσει τα ρολά» για μια ακόμη μέρα από την απεργία που κήρυξαν το Παλλεσβιακό Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο, το Νομαρχιακό Τμήμα Λέσβου της ΑΔΕΔΥ, επιμελητήρια και επιστημονικοί σύλλογοι, οι κάτοικοι της Μυτιλήνης διαδήλωσαν χτες το πρωί την αποφασιστικότητά τους να συνεχίσουν τον αγώνα τους.
Eurokinissi |
Το αίτημα των νησιωτών ξεκάθαρο! |
Η εικόνα των ΜΑΤ να επιβιβάζονται το πρωί στο «Νήσος Ρόδος», που δρομολογήθηκε έκτακτα γι' αυτόν το σκοπό, και να παίρνουν άδοξα το δρόμο της επιστροφής για την Αθήνα, έδωσε νέα ώθηση στον αγώνα που συνεχίζεται. Αλλωστε, το σύνθημα που κυριάρχησε χτες ήταν: «Ολοι στο δρόμο. Ξεσηκωμός! Διώξαμε τα ΜΑΤ. Να κλείσουν τα hot spots»! Με το ίδιο πλοίο θα μετακινούνταν ο μηχανολογικός εξοπλισμός, τα οχήματα, αλλά και τα μηχανήματα του Στρατού που είχαν μεταφερθεί. Το ίδιο πλοίο θα παραλάμβανε από τη Χίο τις αντίστοιχες δυνάμεις. Σ' αυτόν τον αγώνα, το Εργατικό Κέντρο του νησιού βρίσκεται στην πρώτη γραμμή, παίρνοντας πρωτοβουλίες και προβάλλοντας αιτήματα που βρίσκουν μεγάλη αποδοχή και απήχηση στους εργαζόμενους και τα λαϊκά στρώματα του νησιού.
Την κεντρική ομιλία στην απεργιακή συγκέντρωση έκανε ο πρόεδρος του Παλλεσβιακού Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου, Θοδωρής Ασλανίδης, ο οποίος στάθηκε στη μεγάλη πρώτη νίκη του λαού του νησιού με την αποχώρηση των ΜΑΤ, αλλά και την ανάγκη συνέχισης του αγώνα για την ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων. Οπως είπε: «Χαιρετίζουμε τον ξεσηκωμό, την αποφασιστικότητα, τον ηρωισμό και την παλικαριά χιλιάδων νησιωτών που απέναντι στις δυνάμεις εισβολής και καταστολής όρθωσαν ανάστημα και πέτυχαν μια πρώτη νίκη. Η φωνή των νησιωτών ακούστηκε δυνατά και ξεκάθαρα: Κανένα κέντρο στα νησιά, ούτε κλειστά ούτε ανοιχτά, τα νησιά μας δεν θα γίνουν φυλακές της ΕΕ. Δεν θα γίνουν αποθήκες ανθρώπινων ψυχών. Η σημερινή εικόνα των ΜΑΤ να φορτώνουν τις "κλούβες" στο καράβι, η αποχώρησή τους από την Καράβα και το Διαβολόρεμα, αποδείχνουν περίτρανα ότι όταν ο λαός θέλει μπορεί!
Eurokinissi |
Μεγάλη ήταν η συμμετοχή του λαού του νησιού και στη χτεσινή διαδήλωση στη Λέσβο |
Eurokinissi |
Ανδρες των ΜΑΤ χτυπούν νησιώτες λίγο πριν αποχωρήσουν από τη Χίο |
Στο μεταξύ, η Τομεακή Επιτροπή Λέσβου του ΚΚΕ χαιρετίζει με ανακοίνωσή της τον μαζικό παλλαϊκό ξεσηκωμό των κατοίκων, με πρώτη μεγάλη νίκη την αποχώρηση των δυνάμεων καταστολής από το νησί.
Συγκέντρωση πραγματοποιήθηκε χτες και στη Χίο. Στην κινητοποίηση συμμετείχαν συντεταγμένα τα μπλόκα του Νομαρχιακού Τμήματος Χίου της ΑΔΕΔΥ και του Συλλόγου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Χίου στο Περίπτερο του Σωματείου Συνταξιούχων ΕΦΚΑ. Το πανό του ΝΤ Χίου της ΑΔΕΔΥ έγραφε: «Απεγκλωβισμός όλων των προσφύγων και μεταναστών. Οχι στην επικίνδυνη πολιτική ΕΕ - κυβερνήσεων. Κανένα hot spot στα νησιά. Καμιά νέα δομή στο Αίπος».
Το Εργατικό Κέντρο είχε κηρύξει 4ωρη στάση εργασίας από τις 11 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι. Εξάλλου, τα καταστήματα ήταν κλειστά όπως και οι δημόσιες υπηρεσίες.
Eurokinissi |
Η πρώτη νίκη του ξεσηκωμού, η αποχώρηση των ΜΑΤ από Λέσβο και Χίο (φωτ.) |
Νωρίτερα, στη μεγάλη συγκέντρωση που έγινε στην πλατεία Βουνακίου, χαιρετισμό απηύθυνε ο Μάρκος Σκούφαλος από το ΝΤ ΑΔΕΔΥ της Χίου, που ανέδειξε τον δίκαιο αγώνα των κατοίκων των νησιών ενάντια στη δημιουργία κέντρων - φυλακών. «Συνεχίζουμε τον αγώνα μας δυναμικά για να πάρει πίσω η κυβέρνηση την ΠΝΠ και να κλείσουν όλες οι δομές στα νησιά και να μη δημιουργήσουν άλλες, άμεσο απεγκλωβισμό από το νησί και τη χώρα των προσφύγων - μεταναστών». Ο Μ. Σκούφαλος αναφέρθηκε και στο αντιασφαλιστικό νομοσχέδιο που συζητήθηκε χτες στη Βουλή, επισημαίνοντας ότι αφορά όλους τους εργαζόμενους, αφού χτυπά τα ασφαλιστικά δικαιώματά τους και τις συντάξεις τους. Οι συγκεντρωμένοι ζήτησαν, επίσης, την απελευθέρωση των πέντε ατόμων που είχαν συλληφθεί στη διάρκεια των επεισοδίων.
Σύμφωνα με βίντεο που κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο, στο λιμάνι των Μεστών, την ώρα της αποχώρησής τους από τη Χίο άνδρες των ΜΑΤ με πολιτικά κυνηγούν και ξυλοκοπούν κατοίκους. Οι άνδρες των ΜΑΤ φτάνοντας στο λιμάνι των Μεστών συναντούν πολίτες, οι οποίοι τους αποδοκιμάζουν. Αντιδρούν όχι ως ένστολοι επαγγελματίες αλλά ως κοινοί χούλιγκαν. Μαζεύουν πέτρες και αρχίζουν να κυνηγούν τους κατοίκους πέριξ του λιμανιού, φορώντας τα κράνη τους και εφοδιασμένοι με τα γκλομπ τους.
Ανακοίνωση εξέδωσε η Τομεακή Επιτροπή Χίου του ΚΚΕ, στην οποία επισημαίνει: «O μαζικός ξεσηκωμός του χιώτικου λαού, με την αποφασιστικότητα, τη μαζικότητα και την επιμονή του, έδειξε τη δύναμη του λαού απέναντι στον αυταρχισμό και την κρατική καταστολή, που επέδειξε η κυβέρνηση της ΝΔ στέλνοντας τα ΜΑΤ ως εισβολείς στο νησί μας για να μπορέσει να υλοποιήσει το σχέδιό της για τη δημιουργία μόνιμων φυλακών της ΕΕ.
Αυτές οι κινητοποιήσεις έφεραν ήδη μια πρώτη νίκη, αναγκάζοντας κάτω από την πίεση την κυβέρνηση να αποσύρει τα ΜΑΤ, που κυριολεκτικά εισέβαλαν στα νησιά, προπηλακίζοντας, απειλώντας, βανδαλίζοντας και χτυπώντας με ρόπαλα και χημικά όποιον βρέθηκε στο δρόμο τους, προχωρώντας σε συλλήψεις. Αποτελεί μνημείο πρόκλησης το γεγονός ότι η κυβέρνηση έδωσε έως και συγχαρητήρια στις αστυνομικές δυνάμεις για το όργιο καταστολής. Ο αγώνας των Χιωτών και των υπόλοιπων νησιωτών με τους μαζικούς φορείς τους δείχνει το δρόμο της συνέχειας των κινητοποιήσεων. Ο λαός πρέπει να βρίσκεται σε αγωνιστική επαγρύπνηση για να ακυρωθεί η επίταξη της κυβέρνησης για δημιουργία υπερδομών - κολαστηρίων, που όπως διακηρύττει εξακολουθεί να ισχύει στο ακέραιο. Για να πάρει πίσω η κυβέρνηση την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, να μη δημιουργηθεί κανένα νέο κέντρο ανοικτό ή κλειστό. Για να κλείσουν όλα τα hot spots και να απεγκλωβιστούν οι πρόσφυγες και μετανάστες από τα νησιά. Σε ανθρώπινες συνθήκες και υποδομές, να μεταβούν στην ηπειρωτική Ελλάδα και με γρήγορες διαδικασίες στις χώρες προορισμού τους και σε σύγκρουση με την πολιτική του εγκλωβισμού από την ΕΕ και τις κυβερνήσεις. Εξασφαλίζοντας την υγεία, την ασφάλεια και την προστασία των ανθρώπων αυτών, που είναι θύματα των ιμπεριαλιστικών επεμβάσεων και πολέμων. Ο αγώνας συνεχίζεται, όλοι και όλες στη μάχη!».