Με ανακοίνωσή του το Σωματείο κάνει γνωστό ότι «εδώ και χρόνια εργαζόμαστε στην επιχείρηση "Κελαϊδίτης ΕΠΕ" χωρίς ένσημα με ευθύνες της εργοδοσίας και των κυβερνήσεων. Μέσα στην πανδημία όχι μόνο δεν έχουν ληφθεί μέτρα για την υγεία και τη ζωή, αλλά έχει ψηφιστεί οι επιχειρήσεις να έχουν "δικαίωμα" να μην πληρώνουν και να μη βάζουν ένσημα!».
Και προσθέτει: «Από την 1η Μάρτη πολλοί συνάδελφοι κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, παρόλο που η παρακράτηση των εισφορών τους από την εταιρεία γίνεται κανονικά από τον μισθό». Τονίζει ότι μετά από Γενική Συνέλευση οι εργαζόμενοι αποφάσισαν να προχωρήσουν σε κινητοποίηση στον ΕΦΚΑ στη Χαλκίδα, απαιτώντας την καταβολή όλων των ενσήμων τους.
Το κλίμα τρομοκρατίας σε βάρος εργαζομένων που επικρατεί με ευθύνη της εργοδοσίας στις εγκαταστάσεις της «Μιμίκος» - HQF, στη Νέα Αρτάκη Εύβοιας, καταγγέλλει με ανακοίνωσή του το επιχειρησιακό Σωματείο, τονίζοντας ότι το τελευταίο περιστατικό οδήγησε στην άδικη απόλυση μετανάστη εργαζόμενου.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Σωματείου, την Παρασκευή 11 Φλεβάρη, εργαζόμενος στο τμήμα τεμαχισμού «δέχτηκε επίθεση από τον εργοδηγό του τμήματος κατά την ώρα εργασίας του και από καθαρή τύχη αποφεύχθηκε σοβαρός τραυματισμός του». Το Σωματείο τονίζει ότι ο συγκεκριμένος εργοδηγός έχει επιδείξει και άλλες φορές στο παρελθόν αντίστοιχη συμπεριφορά και επισημαίνει ότι η ευθύνη βαραίνει εξολοκλήρου την εργοδοσία.
«Η εταιρεία μάλιστα φαίνεται ότι τον επιβράβευσε γι' αυτήν την επίθεση απολύοντας τον συνάδελφο μετανάστη, δηλαδή το θύμα!», σημειώνει το Σωματείο στην ανακοίνωσή του και κάνει γνωστό ότι η απάντηση της εργοδοσίας στην παρέμβασή του ήταν ότι ο συγκεκριμένος εργοδηγός «είναι λίγο νευρικός» ή ότι «είναι δύσκολο το συγκεκριμένο κομμάτι της δουλειάς», που «μόνο κάλυψη προσφέρουν σε τέτοιες συμπεριφορές και τις παροτρύνουν».