Eurokinissi |
Στην ομιλία της για την 50ή επέτειο, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κ. Σακελλαροπούλου, μίλησε για την ανάγκη για «συνέχεια αντάξια και ακόμη καλύτερη αυτών των πενήντα ετών. Αντλώντας δύναμη από το δημοκρατικό και φιλελεύθερο παράδειγμά τους και δίνοντάς του νέα πνοή, νόημα και ορμή», ισχυριζόμενη πως η Ελλάδα της Μεταπολίτευσης άφησε πίσω της τη μεταπολεμική στέρηση και «είναι πια μια άλλη Ελλάδα».
Στη δεξίωση παραβρέθηκαν ο πρόεδρος της Βουλής, ο πρωθυπουργός, οι πολιτικοί αρχηγοί, εκπρόσωποι διαφόρων οργανώσεων, επιστήμονες, άνθρωποι του Πολιτισμού, πλημμυροπαθείς από τη Θεσσαλία και ορισμένοι συγγενείς των θυμάτων του εγκλήματος των Τεμπών κ.ά.
Το «παρών» στην εκδήλωση έδωσε ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας.