Αλλά, όπως λένε στη Θεσσαλία, η ΝΔ θυμίζει εκείνον τον ανυπόμονο και συνάμα ανήξερο κάτοικο της πόλης που βρέθηκε στην ύπαιθρο και βλέποντας να κουνιούνται τ' αχαμνά του κριαριού, περίμενε να πέσουν! Διότι, μπορεί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ν' αποτελεί το «κόκκινο πανί» για τον αγροτικό κόσμο, αλλά αυτό δε σημαίνει πως οι αγρότες θα στραφούν μαζικά προς τη ΝΔ. Γιατί, άλλωστε; Για να μετατραπούν σε «καλούς Σαμαρείτες», ελεώντας το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης, που «ζητιανεύει» ψήφους και «λιγουρεύεται» την κυβερνητική εξουσία, απ' τη «μάσα» της οποίας έχει αποκλειστεί πολλά χρόνια; Ή για να πάνε «από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη», μακραίνοντας το δρόμο για την Ιθάκη;
Αυτό το έχει συνειδητοποιήσει ο αγροτικός κόσμος και θα πράξει τα «δέοντα» στην κάλπη. Μια βόλτα στα χωριά και τις επαρχίες της Θεσσαλίας κι ολόκληρης της ελληνικής υπαίθρου, είναι αρκετή, για να πειστούν όλοι ότι η αγροτιά είναι αποφασισμένη, αυτή τη φορά, ν' αξιοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο την ψήφο της. Φαίνεται, όμως, ότι τα ηγετικά στελέχη της ΝΔ, που διαλαλούν και βαυκαλίζονται πως «έχουν στο τσεπάκι τους την ψήφο των αγροτών», κάνουν τους υπολογισμούς τους από τα πολυτελή γραφεία τους στην Αθήνα και δεν έχουν αντιληφθεί τι ακριβώς γίνεται «εκτός των τειχών του άστεως». Αν έκαναν τον κόπο να επισκεφτούν τα χωριά και να συνομιλήσουν με τους αγρότες - αλλά είναι μπανάλ να κατέβουν από τα σαλόνια στ' αλώνια και να συναναστραφούν με τους χωριάτες - θ' άκουγαν παντού να τους λένε: «ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι μια από τα ίδια, για μας». Και πολλούς ν' απαντούν στον όψιμο φιλοαγροτισμό και το λαϊκισμό της ηγεσίας του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, με τη λαϊκή παροιμία «ο λύκος τρίχα αλλάζει, χούι όχι».
***
Αλλά με αυτή την πολιτική συμφωνεί πλήρως η ΝΔ. Είδατε να διαφωνήσει, επί της ουσίας, με τα μέτρα Ανωμερίτη, στα πλαίσια των εντολών από τις Βρυξέλλες, για τη δραστική μείωση της βαμβακοκαλλιέργειας; Αντιθέτως, στελέχη της ψιθύριζαν στ' αυτιά των αγροτών ότι τα μέτρα είναι θετικά, αλλά απλώς ανεπίκαιρα. Είδατε να καταγγείλει τις αποφάσεις που λαμβάνονται στην ΕΕ για πάγωμα και μείωση των τιμών στα αγροτικά προϊόντα, να πει μια «κακή κουβέντα» για την ΚΑΠ, την «Ατζέντα 2000», τον ΠΟΕ, την ΟΝΕ, όπου καθορίζεται και επιβάλλεται το ξεκλήρισμα της μικρομεσαίας αγροτιάς; Το μόνο που λέει είναι ότι οι υπουργοί Γεωργίας της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ δεν τα λένε καλά στους Βρυξελλιώτες και γι'αυτό δεν τους πείθουν, ενώ αν πάει εκεί ο Σ. Τσιτουρίδης π.χ. ή και ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής θα τους πείσει! Και, φυσικά, λέξη κατά της ΕΕ, αλλά η ΟΝΕ να 'ναι καλά και «γαία πυρί μειχθήτω» στην Ελλάδα.
Κι όταν οι αγρότες της Θεσσαλίας βγαίνουν στους δρόμους για να ανατρέψουν την αντιαγροτική πολιτική της ΕΕ, ο Κ. Καραμανλής τούς ζητάει να πάρουν τα τρακτέρ και να φύγουν άπραγοι και με «την ουρά στα σκέλια», για να μη στενοχωρηθούν τα αφεντικά των Βρυξελλών, δίνοντας έτσι χέρι βοηθείας στην κυβέρνηση Σημίτη.
Ετσι, η ψήφος τους θα «πιάσει τόπο» και θα συμβάλει αποτελεσματικά στο δυνάμωμα της πάλης τους για την επίλυση των προβλημάτων, για να μείνουν στα χωριά τους και να καλλιεργούν τη γη τους. Παράλληλα, ενισχύοντας το ΚΚΕ, θα συμβάλουν στη συγκρότηση του Λαϊκού Μετώπου - όπου η μικρομεσαία αγροτιά έχει βασική θέση, μαζί με την εργατική τάξη και τ' άλλα λαϊκά στρώματα και τις πολιτικές δυνάμεις που θα τα εκπροσωπούν - το οποίο, στην πορεία, θα αναλάβει τις ευθύνες λαϊκής διακυβέρνησης, για την εφαρμογή μιας άλλης, φιλοαγροτικής και, γενικότερα, φιλολαϊκής πολιτικής.