Ομως, παρά τη σχετική πρόταση στο πόρισμα της Επιτροπής του ΥΠΕΧΩΔΕ και παρά τις καταδικαστικές αποφάσεις της Δικαιοσύνης, η αρμόδια υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ, Ροδούλα Ζήση, δεν υπογράφει την απόφαση για ν' αρχίσει νέα οριοθέτηση και νέα πολεοδόμηση του οικισμού ως β' παραθεριστικής κατοικίας. Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί ότι ο πρώτος φάκελος με όλα τα στοιχεία της υπόθεσης χάθηκε, μυστηριωδώς, στο υπουργείο, ενώ ο δεύτερος που έχει φτιαχτεί δεν υπογράφεται από την υφυπουργό, αν και έχει υπογραφεί από το γενικό γραμματέα και τους άλλους αρμοδίους υπηρεσιακούς παράγοντες του υπουργείου.
Η Ροδούλα Ζήση έχει υποχρέωση ν' απαντήσει και να εξηγήσει γιατί δεν υπογράφει την απόφαση για ν' αρθεί μια παράνομη κατάσταση, που προκαλεί ζημιά στο περιβάλλον και ν' αρχίσει η οικιστική ανάπτυξή της σε νόμιμα και φιλοπεριβαλλοντικά πλαίσια. Και υποχρεούται ν' απαντήσει, εκτός των άλλων, γιατί υπάρχουν υπόνοιες ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ - και πριν, επί Λαλιώτη και τώρα, επί Βάσως Παπανδρέου - συγκαλύπτει την υπόθεση για να καλύπτει ημέτερους...