Η Επιτροπή Ειρήνης Βύρωνα και η Τοπική «Νεανική Δράση για την Ειρήνη», διοργανώνουν εκδρομή στην Ακροναυπλία την Κυριακή 5 του Μάρτη, όπου θα γίνει και το κόψιμο της πρωτοχρονιάτικης πίτας.
Με την ευκαιρία αυτή η Επιτροπή, τονίζεται σε ανακοίνωση, θέλει να αποτίσει φόρο τιμής στους 650 πατριώτες που φυλακίστηκαν εκεί. Οι περισσότεροι απ' αυτούς εκτελέστηκαν από τους ντόπιους και ξένους κατακτητές, παλεύοντας για τα ιδανικά της ειρήνης, της ελευθερίας και της δημοκρατίας. Την 1η Μάη του 1994, 135 εκτελέστηκαν από τους Γερμανούς κατακτητές στην Καισαριανή.