Δευτέρα 16 Σεπτέμβρη 1996
Σελίδα 33
ΠΑΟ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Π. 89-80 (74-74)
Τον γλίτωσε ο Αλβέρτης

Νίκησε τον Απόλλωνα, αλλά έχασε τις εντυπώσεις ο Παναθηναϊκός. Οι πολυδιαφημισμένοι Ευρωπαίοι του Μαλίκοβιτς, χρειάστηκαν πεντάλεπτη παράταση για να φτάσουν στη νίκη με 89-80. Αν δεν υπήρχε μάλιστα ο Αλβέρτης, ο πρωταθλητής Ευρώπης θα είχε κάνει τη χειρότερη πρεμιέρα στην ιστορία του. Οι Πατρινοί μπορούσαν ακόμα και τη νίκη. Αν ο Ελις αντί για δίποντο επιχειρούσε τρίποντο στην εκπνοή, το παιχνίδι δε θα πήγαινε στην παράταση. Το σκορ ήταν 74-72, αλλά ο Απόλλωνας θα είχε τουλάχιστον 35% πιθανότητες να φύγει νικητής από το ΟΑΚΑ. Με τον Ράιλι εκτός αγώνα από το 29 και τον Ελις με 4 φάουλ, η ομάδα του Β. Αλεξανδρή δεν είχε καμιά τύχη στην παράταση. Ορθότερο ήταν να ρισκάρει στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 43-34. Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 74-74. Ο Απόλλωνας είχε προηγηθεί 72-71, αλλά ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, ο Φρ. Αλβέρτης, με τρίποντο έκανε το 74 - 72, πριν ισοφαρίσει ο Ελις.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 29 (5), Γεωργικόπουλος 6 (1), Κοχ 11 (3), Οικονόμου 2, Ντίνκινς 15 (1), Μαρτίνεθ 18, Αμίτσι 8.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βούκσεβιτς 13, Ράιλι4, Χατζόπουλος 1, Ταμπάκης 2, Βετούλας 16 (2), Ελις 28 (1), Μολφέτας 12 (3), Μυριούνης 4.

Τον «τελείωσε» από μακριά (2018-04-26 00:00:00.0)
Ρετιρέ για δύο (2001-12-11 00:00:00.0)
Καθυστέρησε αλλά προκρίθηκε (1998-04-30 00:00:00.0)
Ζητά πίστωση χρόνου (1996-09-05 00:00:00.0)
Κοντά στο όνειρο ο Πανιώνιος (1996-03-21 00:00:00.0)
Απόγευμα αστεριών (1996-01-06 00:00:00.0)