Αποκαλυπτικό για την "αντιπολίτευση" που ασκεί η ηγεσία της ΝΔ είναι το χτεσινό σχόλιο του "Ελεύθερου Τύπου": "Απίστευτο! Από τα πέντε νομοσχέδια που έφερε στη Βουλή η κυβέρνηση τον τελευταίο μήνα, τα τέσσερα υπερψήφισε η ΝΔ. Παράλληλα από το κόμμα δηλώθηκε ότι θα ψηφίσει επίσης επί της αρχής και το νομοσχέδιο που συζητείται τώρα και αφορά τις βιομηχανικές περιοχές".
Ομολογουμένως, η ηγεσία της ΝΔ διαθέτει "εναλλακτική λύση" απέναντι στην κυβέρνηση Σημίτη. Προσχωρεί στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ και ψηφίζει "ναι σε όλα". Και μετά ψάχνουν να βρουν τις αιτίες της κρίσης...