Οσοι άκουσαν τις ανακοινώσεις Παπαντωνίου την Κυριακή, θα διαπίστωσαν ότι οι μισές σχεδόν αφορούσαν στον κατάλογο ξεπουλήματος του δημόσιου πλούτου, για να... "στηριχτεί" η επιλογή της κυβέρνησης για υποτίμηση. Μάλιστα, όπως εξήγησε ο κύριος Γιάννος, αυτές οι ιδιωτικοποιήσεις είναι απαραίτητες στην πορεία προς την ΟΝΕ...
Ρώτησε, λοιπόν, χτες ο "Ρ" τον κυβερνητικό εκπρόσωπο το εξής απλό: Αν στην πορεία προς την ΟΝΕ και με αφορμή την υποτίμηση ξεπουλιέται η μισή εθνική περιουσία, εφόσον τελικά φτάσουμε σε αυτή την περιβόητη ΟΝΕ, θα έχει μείνει τίποτα ελληνικό σε αυτό τον τόπο, θα έχει μείνει τίποτα στο δημόσιο τομέα;
Ποια ήταν η απάντηση του εκπροσώπου; Ακριβώς ίδια με εκείνη του παπαγάλου, που πήγε στο συνέδριο των ζώων για να κάνει επίδειξη των... ανθρωπίνων γνώσεών του, αλλά ο κακομοίρης μόνο μια λέξη είχε μάθει από τη γλώσσα των ανθρώπων και αφού έβηχε και ξερόβηχε την επαναλάμβανε συνέχεια: "Καλησπέρα"...
Καληνύχτα σας, κύριοι της κυβέρνησης.