Ολοταχώς για την ενοποίησή τους βαδίζουν δύο από τις μεγαλύτερες εργοληπτικές οργανώσεις δημοσίων έργων της χώρας. Πρόκειται για την ΠΕΔΜΕΔΕ και την ΠΕΔΜΗΕΔΕ, οι διοικήσεις των οποίων υπέγραψαν ήδη μνημόνιο.
Να σημειώσουμε ότι η ΠΕΔΜΕΔΕ που ιδρύθηκε το 1935 έχει 5.700 μέλη και εκπροσωπεί τους Ελληνες κατασκευαστές στις αντίστοιχες ευρωπαϊκές ομοσπονδίες, ενώ η ΠΕΔΜΗΕΔΕ που ιδρύθηκε το 1970 αριθμεί 1.500 μέλη που ειδικεύονται αποκλειστικά στην ανάληψη ηλεκτρομηχανολογικών δημοσίων έργων.