Μετά την Πάρνηθα και τον Υμηττό, ήρθε και η σειρά της Πεντέλης. Οι οικοπεδοφάγοι εμπρηστές έβαλαν στόχο να αποτελειώσουν ό,τι γλίτωσε από τις μεγάλες πυρκαγιές του '90, του '95, του '98 και του '05, με κύριο υπεύθυνο την εμπρηστική αντιδασική πολιτική των κυβερνήσεων της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Πολιτική που ευθύνεται και για την έλλειψη έστω και στοιχειώδους σχεδίου πρόβλεψης, πρόληψης και ετοιμότητας να αντιμετωπίσει έγκαιρα και αποτελεσματικά το αναμενόμενο... Αντιπροσωπεία του ΚΚΕ, με επικεφαλής τη ΓΓ της ΚΕ του Κόμματος, βρέθηκε στην Πεντέλη, την ώρα που η φωτιά έκαιγε σ' ολόκληρη την περιοχή.
ΣΕΛ.
9 -
11